• Základné informácie

• Výchovný poradca   Ing. Dagmar Hnidková

telefón:    041/5695  388
          e-mail:     zsmsterchova@gmail.com

Konzultácie: ŠTVRTOK: 10,35 hod.  -  13,00 hod.

Vymedzené kompetencie výchovného poradcu:

• koordinačná funkcia (vzťahy k zástupcom riaditeľa, triednym učiteľom, pedagógom;  špeciálnym pedagógom školy, koordinátorom drogovej prevencie v škole),
          • poradenstvo pri výchove, vzdelávaní a profesijnej orientácii - konzultačný deň,časový rozvrh pre kontakt so žiakmi, rodičmi),
          • spolupráca so zástupcami stredných škôl ( besedy, dni otvorených dverí, osobné pohovory..),
          • spolupráca so Školským výpočtovým strediskom ( Liptovský Mikuláš),
          • zabezpečenie dostupných informácií pre žiakov( program PROFORIENT, aktuálne oznamy a štatistiky, DVD prezentácie),
          • priebežné vzdelávanie sa ( školenia, odborné semináre, štúdium tlače a odbornej literatúry, práca s internetom...),
          • dokumentácia (plán práce, štatistické vyhodnotenia, informačné vstupy do tried, priebežné správy o výchovnom poradenstve, vypisovanie tlačív-prihlášok, zápisných lístkov, ...).

Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy (SŠ) podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z.o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách:

1. Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.

2. Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou. Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.

3. Termíny platné pre tento školský rok, ako aj informácie o prijímaní na SŠ sú uverejnené na internete, na stránke školského výpočtového strediska www.svslm.sk. Nachádzajú sa tam aj štatistiky naplnenosti SŠ, zoznamy SŠ a odkazy na jednotlivé Stredné školy.

4. Prihlášku vyplňuje výchovný poradca na základe údajov získaných od rodičov. Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom aj zákonný zástupca žiaka, aj žiak.

5. K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.

6. Vzhľadom na časovú rezervu nevyhnutnú pre spracovanie prihlášok od všetkých žiakov a termíny jarných a veľkonočných prázdnin sa termíny pre odovzdanie materiálov a prihlášok výchovnému poradcovi čiastočne líšia od tých, ktoré sa nachádzajú na stránke www.svslm.sk.